آبکاری آندی - آبکاری آبگینه سپاهان
سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
0 نظر
1283 بازدید

آبکاری آندی

در مفهوم کلی « آبکاری آندی » فرایند تبدیل سطح آلومینیوم و آلیاژهای آن به لایه اکسیدی متخلخل است . از عنوان فرایند چنین برمی آید که قطعات آلومینیومی باید قطب آند سلول الکرولیتی باشند . این حالت ، آن را از آبکاری الکترولیتی که در آن قطعات قطب کاتد را تشکیل می دهند متمایز می کند در حالیکه آند کاری اساساً به آلومینیوم مربوط می شود ولی فرایند های مشابه برای فلزات دیگری مثل منیزیم ، تیتانیم و روی به کار می رود . در اینجا بحث روی آلومینیوم و آلیاژهای آن متمرکز می شود . آبکاری اندی آلومینویم در الکترولیت و شرایط عملیاتی مختلف از نظر غلظت و ترکیب حمام ، وجود افزودنی ، درجه حرارت ، ولتاژ و جریان انجام می گیرد .

دلایل آندکاری به شرح زیر خلاصه شده است :

 • افزایش مقاومت خوردگی : پوشش یکپارچه اکسید آلومینیوم در مقابل خوردگی مقاوم است و در برابر خوردگی های محیطی و آب نمک بخوبی مقاومت می کند . پوشش آندی به عنوان سدی در مقابل عوامل خورنده عمل کرده و به این ترتیب فلز زیرین را محافظت می کند . برای اینکه مقاومت خوردگی مطلوبی تامین شود بعد از آندکاری پوشش آندی را از طریق عملیات در آب داغ کمی اسیدی شده ، آب یون گیری شده جوشان ، محلول دی کرومات داغ یا محلول استاتنیکل آببند می گردد .
 • بهبود ظاهر : همه پوششهای آندی براق بوده و مقاومت سایشی نسبتاً خوبی دارند از این جهت معمولاً آندکاری عملیات پایانی خواهد بود . درجه درخشندگی پوشش های آندی به شرایط سطحی فلز پایه قبل از آندکاری بستگی دارد . حکاکی مات کننده درخشندگی را کاهش می دهد . بر عکس حاکی روشن ، شفاف کردن شیمیایی یا الکترولیتی و جلا دهی ، درخشندگی پوشش را افزایش می دهد . بیشتر پوشش های آلومینیوم که در کاربردهای معماری استفاده می شوند از نوع آندی هستند .
 • افزایش مقاومت سایشی : در فرایندهای آند کاری سخت پوشش هایی با ضخامت 25تا بیش از 100میکرو متر تولید می شود . با توجه به اینکه اکسید آلومینیوم ذاتاً سختی بالایی دارد این ضخامت ها برای مواردیکه مقاومت سایشی لازم است نظیر کاربردهای چرخشی کافی است . فیلم های آندی سختتر از فلززیرین هستند ولی پوشش هایی که در بعضی حمامهای اسید سولفوریک یا اسید کرومیک ایجاد می شوند به علت نازک و نرم بودن برای کاربردهی سایشی مناسب نیستند .
 • افزایش چسبندگی رنگ : پوشش های آندی که محکم به فلز پایه می چسبند برای بیشتر سیستمهای رنگ کاری سطح فعالی به وجود می آورند . فیلم آندی تولید شده در حمامهای اسید سولفوریکی بیرنگ بوده و پایه خوبی برای تمام کاری دقیق است . مواد پایه آلومینیمی که در محیط های شدیداً خورنده به کار می روند قبل از رنگ زنی آندکاری می شوند .
 • افزایش پیوند چسبندگی : لایه آندی نازک تولید شده در اسید فسفریک یا اسید کرومیک استحکام چسبندگی و دوام را افزایش می دهد . این پوشش ها به طور وسیع در اسکلت هواپیماهای مدرن به کار می روند .
 • افزایش روانکاری : پرداخت دستی یا پرداخت داخلی سطح آندکاری سخت تا درجه صافی بالا ، همراه با پوشش پلیتترافلوئوراتیلن ، روانکاری کاملی را ارایه می دهد .
 • ایجاد رنگ های تزیینی : پوشش های آندی رنگی با روش های مختلفی ایجاد می شوند . رنگدانه های آلی می توانند در حفره های پوشش جذب شده و طیف کاملی از سطوح « تمام - شد» رنگی را به وجود آورند . بعضی از رنگدانه های معدنی فقط داخل حفره ها رسوب کرده و به این ترتیب می توانند دامنه رنگی محدودی ایجاد کنند . در کربردهای معماری با توجه به ترکیب آلیاژ پایه ، اندکاری برای ایجاد رنگهای خاکی پایدار به کار می رود . رنگین کردن الکترولیتی ، فرایندی دو مرحله ای است مرحله اول شامل آندکاری و مرحله بعدی رسوب الکتریکی رنگ دانه های فلزی در حفره های پوشش است .
 • تامین عایق الکتریکی : اکسید آلومینیم دی الکتریک است ولتاژ شکست فیلم های آندی بر حسب نوع آلیاژ و ماهیت و ضخامت پوشش از چند ولت تا چند هزار ولت تغییر می کند .
 • امکان آبکاری بعدی : طبیعت متخلخل بودن بعضی فیلم های آندی آبکاری الکتریکی را بهبود می بخشند معمولا برای آندکاری قبل از آبکاری از حمام اسید فسفریک استفاده می شود .
 • کشف ترکهای مویی: از محلول آندکاری اسید کرومیک می توان برای بررسی و ظاهر کردن ترک های ریز سطحی استفاده کرد . وقتی که قطعه ترک دار از حمام آندکاری خارج شد بعد از شستشو و خشک کردن ، اسید کرومیک حبس شده در ترک های مویی به بیرون تراوش کرده و پوشش آندی را در مجاور ترکها رنگی می کند .
 • افزایش قدرت تشعشع : فیلم های آندی ضخیم تر از 0/8 میکرومتر تابندگی آلومینیم را افزایش می دهند ، فیلم آندی سیاه شده تا دمای 230 درجه سانتی گراد ضریب جذب حرارتی خیلی خوبی دارد .
 • امکان استفاده از امولسیونهای لیتوگرافی و فوتوگرافی را مهیا می سازد . خلل و فرج فیلم های آندی به عنوان وسیله مکانیکی برای نگهداری امولسیون عمل می کنند .
نویسنده: فاطمه باقری (parsehhh@gmail.com )
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر