آبکاری انبوه و بشکه ای
سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
0 نظر
1500 بازدید

آبکاری انبوه و بشکه‌ای

یکنواخت بودن ضخامت پوشش غیر الکتریکی نیکل این امکان را به وجود می‌آورد که تعداد زیادی قطعات هم‌زمان آبکاری شوند. با توجه به‌صرفه جویی در هزینه نیروی کار، علیرغم بالا بودن هزینه مواد، در مواردی پوشش غیر الکتریکی نیکل جایگزین پوشش‌های مثل کروم می‌شود. چهار روش اصلی برای آبکاری انبوه قطعات وجود دارد.

  1. آویز فشرده: در اینجا قطعات خیلی نزدیک هم قرار می‌گیرند. شرایطی که ممکن است ایجاد پوششی یکنواخت مشکل باشد.
  2. استفاده از سبد: آبکاری انبوه قطعات را می‌توان باراندمان بالا در سبدهایی از فولاد زنگ نزن با پلی‌پروپیلن، به‌ویژه در وان های کوچک، انجام داد. سبد نسبت به بشکه فضای کمتری را اشغال می‌کند و به‌این‌ترتیب می‌توان تعداد قطعه بیشتری را آبکاری نمود. سبدها این عیب رادارند که نمی‌توان آن‌ها را همانند بشکه به‌طور مکانیکی حرکت داد. ولی باید به‌طور مرتب حرکت داده شوند تا قطعات با محلول تازه تماس پیدا کنند.
  3. سینی: بعضی قطعات نظیر شفتهای کوچک و میله‌ها را می‌توان به‌راحتی با استفاده از فیکسچرهای مشبک یا صندوقچه‌هایی عملیات کرد. بعضی قطعات به علت شکل و طرحی که دارند نباید در طول فرایند باهم تماس یا درگیری داشته باشند. فیکسچر یا قطعه گیرهای از هم جداشده برای این منظور خیلی مناسب‌اند در این حالت نیروی انسانی برای چیدن قطعات در فیکسچر حداقل شده و محلول می‌تواند به‌خوبی در اطراف قطعات حرکت کند.
  4. بشکه: وقتی حجم زیادی از قطعات آبکاری می‌شوند یا هم زدن مکانیکی مداوم لازم باشد معمولاً آبکاری بشکه‌ای فرایندی اقتصادی باراندمان بالاست.

بشکه‌های آبکاری غیر الکتریکی نیکل باید از پلی‌پروپیلن بدون رنگ‌دانه و یکدست ساخته شود. اگر استحکام بیشتری لازم باشد پلی‌پروپیلن پرشده توسط شیشه ترجیح داده می‌شود. برای حرکت و دوران دادن بشکه‌ها، به‌جای تسمه از چرخ‌دنده پلی‌پروپیلن استفاده می‌شود. بشکه‌های فولادی پوشش داده‌شده توسط پلاستیسول برای آبکاری غیر الکتریکی نیکل موفقیت‌آمیز نبوده است، چون نسبت به جذب رسوب مستعد بوده و مواد نرم‌کننده آن تراوش کرده و موجب آلودگی محیط آبکاری و یا پیش آبکاری می‌گردند. سرعت دوران بشکه در اینجا 1-2 rev/min باشد، برای آبکشی خوب و کاهش افت محلولی، بشکه باید در وان فرایندی و هم در مراحل حمل حرکت دورانی داشته باشد. برای این‌که محلول به بیرون و داخل خوب جریان پیدا کند سوراخ‌هایی در آن تعبیه می‌کنند.

همه آویزها، سبدها، سینی‌ها و بشکه‌هایی که برای آبکاری غیر الکتریکی نیکل به کار می‌روند باید منحصراً برای این عملیات استفاده شوند. استفاده از وسایل دیگر سیستمها موجب آلودگی محلول غیر الکتریکی نیکل شده و کیفیت رسوب را کاهش می‌دهند.

نویسنده: فاطمه باقری
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر