فرایند آبکاری نقره
سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
0 نظر
1909 بازدید

آبکاری نقره

مهمترين فرآيند براي ايجاد پوشش هاي نقره اي، روش الكتروليتي است. الكتروليت مورد استفاده حمام قليايي دي سيانوآرژنات پتاسيم كه مقدار بيشتري سيانيدپتاسيم و كربنات پتاسيم را بعنوان نمك هادي خود دارد. آنودهاي نقره اي خالص محلول جانشين فلز نهشته شده يا رسوب كرده بر كاتد مي شوند.براي آبكاري هاي معمولي، ترجيحا از نقره آلماني (70-45% مس،30-5% نيكل، 45-8% روي) استفاده مي كنند كه هم خواص مكانيكي و هم چسبندگي آن بر روي پوشش نقره اي خوب است.

مس و نيكل را ميتوان بطور مستقيم آبكاري كرد. پوشش نقره اي نازك و اوليه در حمام هاي ويژه، چسبندگي را به ميزان چشمگيري افزايش مي دهد. وقتي كه آهن را آبكاري مي كنيم، به يك پوشش حد واسط از جنس نيكل يا مس نياز داريم.

اگر سطح فلز را با پوشش رسانايي از مس يا نيكل كه بروش غير الكتريكي انجام شده است، كاملا پوشيده شده است. در تجهيزات كمك هاي اوليه و نجات دريايي، با 80 گرم زئوليت كه حدود 25 گرم نقره دارد حدود 400 سي سي آب آشاميدني ميتوان تهيه كرد.

در روش هاي جديدي كه اخيرا كاربرد آنها نيز زياد شده است و جاي روش هاي قديمي و سنتي را گرفته است، از نقره در باكتري زدايي آب آشاميدني و فيلترهاي داراي دادوستد گرهاي يوني يا كربن فعال داراي نقره استفاده مي شود. گسترش كاربرد اين روش عمدتا محدوديت هاي ميزان مجاز نقره در آب آشاميدني بستگي خواهد داشت. در اين روش، ميزان نقره از بيشترين حد مجاز تعيين شده يعني L / mg 01/0 نيز بيشتر خواهد شد.

نقره كلوئيدي كه بيشتر به شكل محلول 1% است، براي ضد عفوني كردن استخرهاي شنا بكار مي رود. غلظت موثر نقره تقريبا L/mg 1/0 است. مزيت آن نسبت به روش ضدعفوني يا هيپوكلريت بيشتر بخاطر بي بوئي آن است. در آب هاي بسيار آلوده ( براي نمونه استخرهاي شناي روباز ) ميزان موثر ياد شده در بالا كافي نيست.

فرآیند آبکاری نقره براق Elfit 73

فرآیند آبکاری نقره براق در محدوده وسیعی از ضخامت ها ، پوشش نقره شفاف براق و سفید همراه با سختی متوسط ایجاد می کند حتی براقیت بسیارخوب با پوشش های خیلی نــــازک نیز بدست می آید.این محلول براقیت فوق العاده با توان پرتاب بالایی دارد.

   آبکاری نقره سخت ALTIX

 فرآیند نقره براق ALTIX پوششهای نقره روشن ، براق ، با سختی قابل کنترل با رنج وسیعی از ضخامت را ایجاد می کند. این فرایند مخصوصاً برای کاربردهای نقره براق تزئینی و آبکاری نقره سنگین و تکنیکی در محلول در سیستمهای آویز و بارل مناسب می باشد. توان پرتاب براق و سهولت نگهداری و ماندگاری بالا از مشخصات برجسته نقره براق ALTIX می باشد. سختی پوششهای حاصله جدید ( تازه آبکاری شده ) بین 140 تا 180 HV  ویکرز ( 0.05) بوده و تنها در طی انبارداری به طور جزئی کاهش می یابد.

فرآیند آنتی تارنیش نقره Sil-Aft CF Antitarnish

یک فرآیند الکترولیتی جهت محافظت از نقره و آلیاژهای آن در مقابل تیره شدن بدون افت خواص الکتریکی آن حتی در محیط های با خوردگی بالا می باشد.

نویسنده: فاطمه باقری (parsehhh@gmail.com )
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر