آبکاری روی
سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
0 نظر
2286 بازدید

آبکاری روی

روی نسبت به چدن و فولادخاصیت آندی دارد بنابراین به غیر از محیطهای دریایی که کادمیم بهتر است ، وقتی که لایه نازکی -از فلز روی (با ضخامت 7-15mm) روی فولاد رسوب داده می شود نسبت به نیکل و سایر پوشش های کاتدی هم ضخامت محافظت بهتری ارایه می دهد . در مقایسه با دیگر فلزات روی ارزانتر بوده و براحتی به صورت بشکه ای ، ثابت(آویز )یا اتومیک آبکاری می گردد . اگر هدف اصلی آبکاری محافظت در محیط آزاد یا بسته باشد معمولاً روی ترجیح داده می شود .

رسوب الکتریکی روی بدون – محافظ (پوشش کرومی یا رنگ ) وقتی در معرض هوا قرار می گیرد مات و تیره می شود . روی براق که متعاقباً روی آن پوشش های تبدیلی کروماته یا لاک داده می شود به عنوان تمام کاری تزیینی به کار می رود . این پوشش ها نسبت به نیکل ، کروم ضخیم دوام کمتری دارد ولی در مقایسه با نیکل کروم نازک محافظت خوردگی بهتری ارایه می دهند ، علاوه بر این ارزانتر نیز هستند .

حمامهای آبکاری

آبکاری صنعتی روی از طریق چند سیستم مختلف انجام می گیرد : حمام های سیانیدی ، حمام های غیر سیانیدی قلیایی و حمامهای کلریدی . در دهه 1970 بیشتر حمامهای کارگاهی از نوع سیانیدی بود ولی تصویب مقررات کنترل و حفظ محیط زیست به توسعه مداوم فرایندهای دیگر منجر شد . امروزه آبکاری براق روی در حمامهای اسیدی (اسیدکلریدریک ) با سرعت زیادی در حال رشد است ، تقریباً نصف حمامهای موجود در ملل پیشرفته و تاسیسات جدید از این تکنولوژی استفاده می کنند .

نویسنده: فاطمه باقری (parsehhh@gmail.com )
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر