آب کاری مس
سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
0 نظر
1397 بازدید

آبکاری مس

آبکاری مس هم برای تزیین و هم برای اهداف کاری انجام می‌گیرد. پوشش مسی به‌طور وسیع به‌عنوان زیر لایه در دستگاه‌های چندلایه، پوشش محافظ، پوشش مانع نفوذ کربن درعملیات کربن‌دهی و پوشش انتقال حرارت به کار می‌رود.  رسوب مسی در «شکل‌دهی الکتریکی»، محافظت الکترومغناطیسی و مدارات الکترونیکی نیز کاربرد پیداکرده است. 

چون مس نسبتاً فلزی نرمی است، بنابراین با استفاده از تکنیک‌های  جلادهی مکانیکی یا نمدی می‌توان صافی و شفافیت آن را بهبود بخشید. پوشش‌های مسی به‌عنوان مانع یا سدی برای انبساط حرارتی عمل می‌کنند به‌ویژه در سیستم‌های چندلایه، چون لایه مس قادر است تنش‌های حرارتی ناشی از انبساط حرارتی و یا شوک حرارتی را جذب کند. به‌این‌ترتیب آسیب‌های خوردگی که در اثر ترکهای ناشی از تغییر شکل فیزیکی رخ می‌دهند با استفاده از لایه فلزی نرم نظیر مس در لایه‌های مرکب کاهش می‌یابد. در موارد آبکاری تزیینی مس به‌عنوان مرحله نهایی انجام می‌گیرد. در مواردی که دوام و جذابیت سطحی مهم باشد، پوشش مس به‌صورت تک لایه به کار می‌رود. وقتی مس در هوای آزاد قرار می‌گیرد زودگذر شده و زنگ می‌زند ازاین‌جهت باید با استفاده از پوشش‌های لاکی و پوشش‌های مقاوم به خوردگی، محافظت شود.

رسوب مس در حمام‌های اسیدی یا بازی ممکن است با استفاده از برق الکترولیتی و بدون برق (محلول‌های خود محرک یا خود واسطه) انجام بگیرد. حمام‌های سیانیدی و غیر سیانیدی، پیرو فسفات‌های بازی P2O7 همراه با سولفات و فلوبرات BF4، الکترولیت‌هایی هستند که در پوشش دهی مسی استفاده می‌شوند.

نویسنده: فاطمه باقری
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر